Eksperci Sportowego Rodzica

Okiem Agenta

Bartłomiej Zaręba

Doradca ds. Sportowych

Jako agent piłkarski uczestniczyłem przy ponad 110 transferach (krajowych i zagranicznych), skautując dla zagranicznych klubów i współpracując z klubami i akademiami na całym świecie mam możliwość poznać “od podszewki” to, jak “profesjonalną piłkę robi się na zachodzie”.
Rozmowy z wybitnymi fachowcami pozwalają mi nabrać dystansu i zrozumieć drugi punkt widzenia przez co potrafię skutecznie doradzać rodzicom i zawodnikom obu płci w ich rozwoju i w podejmowanych przez nich decyzjach.

W 2020 r. założyłem agencję Football Management Agency EVEREST.

Od 2018 r. prowadzę szkolenia dla rodziców i zawodników z najbardziej trapiących i ważnych dla nich zagadnień.

e-mail: bartłomiej.zareba@op.pl / kom: +48 668 908 070 / strona: www.everestfma.pl

 

„Okiem Agenta”

Kiedy włączasz telewizor i oglądasz zawody sportowe widzisz zawodnika – kompletnego człowieka gotowego do podjęcia sportowej rywalizacji na najwyższym możliwym poziomie. Nie widzisz lat poświęcenia, litrów wylanych łez, hektolitrów wylanego potu czy setek nieprzespanych nocy.
Nie widzisz trosk i zmartwień jego najbliższych, ogromnego wsparcia i poświęcenia rodziców i wielkiej pracy całego jego zespołu.
Mało kto przy sukcesie sportowca pamięta o ogromnej roli rodziców, którą odegrali i odgrywają w całym procesie dojrzewania i rozwoju sportowym tego człowieka, którego oglądamy na arenie sportowych zmagań.
Dlatego dzisiaj chciałbym docenić tych, bez których wysiłku, pomocy i wyrzeczeń młody człowiek nie miałby szans dojść tam, gdzie jest i nie mógłby iść dalej. To rodzicom dedykuję ten cykl „Orderów dla rodzica” dotyczących poszczególnych rodzajów postaw rodziców, które przez lata obserwacji pozwoliłem sobie wydzielić.

 

Order Sportowego Rodzica.

1. Order amantes parentis

Kiedy nasze dziecko jest w potrzebie pierwszą osobą, do której się zwraca jest rodzic. Zarówno mama jak i tata są naturalnymi odbiorcami potrzeb swojej latorośli i każdy kochający rodzic będzie dbał o to, aby ten status zachowany był do końca życia.
Prawda jest taka, że poświęcenie, oddanie i służba kochającego rodzica na rzecz swojego dziecka jest nie do opisania sławami, a moc uczuć rodzicielskich dodaje rodzicowi dodatkowych sił.
Kiedy młody sportowiec ma chwile zwątpienia w sens swojej sportowej drogi to rodzic wyciąga swoje ramię by dziecko mogło oprzeć się, wypłakać. To rodzic wysłucha, pozwoli wyrzucić z siebie troski, zmartwienia i wątpliwości mądrze wyciągając dziecko z chwilowego kryzysu.
Kiedy dziecko chce podjąć decyzję w oparciu o emocje, raptownie i nieprzemyślanie działając to kochający rodzic pozwoli mu ochłonąć, nabrać dystansu i pokaże inny punkt widzenia.

Każde uśmiechnięte dziecko to efekt miłości i poświęcenia swoich rodziców.

Kochający rodzic to Skarb!

2. Order adsum quiz amo

Kiedy odbywają się treningi lub rozgrywane są mecze bardzo często wokół boiska kumuluje się kilkanaście osób obserwujących zmagania młodych adeptów sportowych. Kiedy zaś zajęcia odbywają się „za zamkniętymi drzwiami” w poczekalni, na korytarzu lub na parkingu roi się od aut i dorosłych osób czekających na zakończenie zajęć.
Kiedy dziecko ma kryzys, jest smutne, rozżalone lub załamane rodzic jest zawsze obok. Kiedy młody sportowiec jest szczęśliwy, uśmiech promienieje na całą okolicę i triumfuje zawsze w pobliżu jest rodzic.
Kiedy zawodnik ma uraz i potrzebna jest pomoc medyczna to rodzic jest pierwszym, który jej udziela zawożąc do placówki zdrowia. Kiedy zawodnik podpisuje pierwszy kontrakt lub umowę to rodzic jest tym, który wspiera, pomaga i doradza.

Gdybyśmy zapytali rodzica – dlaczego tak się dzieje to odpowiedź będzie ta sama:

jestem bo kocham.

3. Order adminicula parentis

Młody człowiek wybierając sportową drogę swojego życia nie zdaje sobie sprawy z tego, jak trudny żywot go czeka i jak ciężko będzie mu przejść przez swoją ścieżkę kariery. Nie ma możliwości aby od początku do końca przeszedł przez nią samemu, dlatego to rodzic jako pierwszy i najbardziej zaangażowany wspiera dziecko w jego działaniach, staraniach i planach.
Niejednokrotnie to dzięki wsparciu rodziców ten czy tamta mogą realizować swoją pasję, mogą dążyć do wstępnie nakreślonego celu potrafiąc zachować marzenia o sukcesie.
Wspierający rodzic to taki, który potrafi wysłuchać, mądrze doradzić, a nade wszystkim pielęgnować w dziecku pasję do tego, co robi. Nie oznacza to jednak ślepe zapatrzenie w swoje dziecko czy bezkrytyczne przyjmowanie tego, co mówi, robi czy chce – wręcz przeciwnie. Wspierając dziecko pokazujemy mu drogę, jaką winien podążać wraz z zaletami i zagrożeniami, jakie na nie czekają.
Nie decydujemy jednak za dziecko pozwalając samemu decydować czy chce to dalej robić uświadamiając go i utwierdzając w przekonaniu, że zawsze może liczyć na nasze wsparcie.

4. Order auxilium quantum possuo

Każdy rodzic stara się pomóc swojemu dziecku. Jedni robią to w szerokim zakresie, inni w węższym, jednak każdy pomaga. Czasem zdarza się, że dziecko sfrustrowane swoją aktualną sytuacją rzuci: tata kolegi czy mama koleżanki robi to czy tamto a Ty tego nie chcesz.
Pamiętajmy, że nie każdy rodzic może pozwolić sobie na to samo, nie każdy rodzic z obiektywnych powodów i niezależnych od siebie przyczyn nie jest w stanie robić tego, co inni. Czy to źle?
Bardzo często słyszę: pomagam jak mogę, żałuję, że nie mogę więcej – czuję, że zawodzę swoje dziecko. Nic bardziej mylnego. Fakt, iż Twoje dziecko pod wpływem emocji powie coś, czego potem będzie żałowało nie oznacza, że tak myśli. Nawet my dorośli często mówimy rzeczy, których nie myślimy, ale dajemy się ponieść negatywnym emocjom.
Pamiętaj rodzicu – pomagając na tyle, na ile Cię stać, na ile pozwalają Ci na to: czas, środki finansowe i zdrowie robisz wszystko, co możesz. Równie dobrze mógłbyś / mogłabyś zasłonić się brakiem pieniędzy, pracą na dwa etaty lub chorobą – ale Ty dajesz z siebie wszystko dla swojego dziecka.

To jest twój „wdowi grosz”

.Pomagamy na tyle, na ile możemy czyli dajemy z siebie 100%.

5. Order sapienti

Każdy z nas popełnia błędy. Jedni popełniają je często, drudzy rzadziej, jednak każdy je popełnia i nie ma nikogo na świecie, kto byłby nieomylny. Skoro dorośli popełniają błędy to tym bardziej mają do tego prawo dzieci.
My jako rodzice mamy ogromną przewagę w postaci życiowego doświadczenia, wiedzy oraz umiejętności wyciągania wniosków z popełnionych błędów, oraz potrafimy „uczyć się na cudzych błędach”.
Mądry rodzic nie będzie zabraniał swojemu dziecku popełniać błędów, nie będzie go chciał wyręczać we wszystkich czynnościach ani strofował. Mądry rodzic usiądzie z dzieckiem i przeanalizuje z nim to, co było błędem dając czas do samodzielnej analizy, do wyciągnięcia wniosków i nauki na nim. A kiedy ponownie go powtórzy usiądzie i ponowi ten proces przypominając, że już raz tak zrobił i jakie były tego następstwa.
Mądrość rodzica polega na pozwoleniu dziecku uczenia się samodzielności, pozwalaniu popełniać błędy i wspieraniu w nauce z wyciągania odpowiednich wniosków.

Mądrość rodzica to mądrość dziecka!

 

Podsumowanie:

Trzymam kciuki, aby każdy rodzic mógł przypiąć na klatę wszystkie 5 opisanych przeze mnie Orderów.

 

Dołącz do nas

Pokażę Ci krok po kroku jak pracujemy na nasz sukces – opowiem Ci historię, jak z podwórka na wsi w 3 lata doszliśmy do grania na boiskach ekstraklasy i co ważne, w wieku zaledwie 15 lat, zaloguj się do serwisu i zyskaj pełny dostęp do materiałów w których przedstawię Ci mnóstwo praktycznych i kluczowych wskazówek, dzięki którym łatwiej znajdziesz odpowiedź „Jak być Sportowym Rodzicem” a zarówno Twoje dziecko jak i Ty, będziecie w pełni cieszyć się wspólną sportową pasją.

Rejestracja >>