Eksperci Sportowego Rodzica
Maciej Dzaszkiewicz
Trener UEFA / Trener Analityk
Całe życie związany z piłką nożną, przez większość z Klubem Radomiak Radom – jako junior, senior (2 drużyna), trener grup młodzieżowych, trener 2 zespołu, asystent i trener analityk pierwszej drużyny. Mam za sobą współpracę z Trenerami: Jacek Magnuszewski – 3 liga, Verner Liczka (2 liga), Robert Podoliński (2 liga), Jerzy Cyrak (2 liga), Dariusz Banasik (2 i 1 liga, Ekstraklasa), Mariusz Lewandowski, Constantin Galca i dziś Trener Maciej Kędziorek.
Co ich wszystkich łączy oprócz Radomiaka? T
o że mogłem i mogę nadal się od nich czegoś nauczyć, czegoś innego, nowego.
Od spojrzenia na piłkę, przez funkcjonowanie jako człowiek i Trener. My Trenerzy podobnie jak zawodnicy, musimy się ciągle uczyć, ewoluować, ciągle zmieniać.
To jest właśnie to „coś” co mnie napędza i daję energię do pracy nad sobą i pracy z młodymi piłkarzami.
e-mail: uzupełnić / kom: +48 605 398 608 / strona: www. uzupełnić
Analiza video – dlaczego tak ?
Każdy z nas ogląda mecze, wszyscy wiemy co powinien zrobić w danej chwili zawodnik, jak zagrać, gdzie pobiec, jak strzelić.
Często głośno to wyrażamy.
Pytanie dlaczego tego nie zrobił?
Czy trenerzy go tego nie uczą?
Czy on jest taki słaby?
Pytań dlaczego możemy postawić wiele….
Do odpowiedzi na nie służy Trenerom analiza wideo. Analiza zespołowa, grupowa, indywidualna.
Analiza oparta na materiale wideo, materiale który przygotowują Trenerzy, specjaliści od taktyki, od działań indywidualnych, grupowych zawodników.
Często słyszymy pytanie a po co zawodnikowi to? Właśnie po to żeby:
- Dostrzec własne niedociągnięcia w grze (zespołowej, indywidualnej)
- Aby zobaczyć i zrozumieć założenia jakie stawia Trener przed zawodnikiem
- Aby pomóc zawodnikowi w przyszłości podjąć właściwą, lepszą decyzję.
- Aby pokazać, że nie jestem (zawodnik) aż tak świetny, doskonały jak myśli zawodnik
- Aby pokazać błędy zawodnika
- Aby pokazać bardzo dobre zachowania zawodnika
Ok, ale co może zrobić Rodzic w tym temacie?
Bardzo dużo, bo to rodzic może przekonać zawodnika do pracy z Trenerem od analizy.A jeżeli analizę wykonuje Trener nie z Klubu:
1. Zadbać o współpracę Trener analityk – Trener Klubowy (jest to bardzo ważny element do właściwej oceny sytuacji boiskowej)
2. Pomóc Trenerowi od analizy w pozyskaniu jak najlepszego materiału wideo.
3. Pomóc w realizacji przez dziecko uwag i wskazówek które daje Trener Analityk.A czego nie powinien robić Rodzic?
1. Samemu analizować i przekazywać uwag dziecku, od tego są Trenerzy (najlepsze co może Rodzić to zawsze chwalić i budować dziecko)
2. Poddawać zawodnika swojej nieobiektywnej ocenie (Wasze dziecko często gra dla Was i liczy że Wy Rodzice, cieszycie się jego grą)PODSUMOWUJĄC:
– tak jak w życiu, wszystko wokół nas się zmienia, rozwija, powstają nowe technologie, tak samo świat piłki nożnej uległ zmianie. Zarówno gra sama w sobie jak i jej szybkość, wzrastają umiejętności, zmieniają się również sposoby oceny gry zawodników.
Sam z własnego doświadczenia, jak przypomnę sobie jak zaczynałem z Analiza przeciwnika w Radomiaku w sezonie w sezonie 2013/14 w III lidze u Trenera Jacka Magnuszewskiego – wideo nagrywane telefonem lub kamerą z ukrycia.
W kolejnych latach wraz z własnym rozwojem, szkoleniami, oraz dzięki współpracy z kolejnymi Trenerami: Verner Liczka (2 liga), Robert Podoliński (2 liga),
Dariusz Banasik (2 liga, 1 liga, Ekstraklasa) i teraz pracując z Trenerem Maciejem Kędziorkiem w Ekstraklasie, rozwijam siebie w temacie analizy oraz sposobie przekazywania informacji zawodnikowi.
Przez te lata zauważyłem bardzo ważny element który również uległa zmianie – podejście zawodników do informacji przekazywanych przez analityków, to chęć uzyskania przez zawodnika informacji.
Dołącz do nas
Pokażę Ci krok po kroku jak pracujemy na nasz sukces – opowiem Ci historię, jak z podwórka na wsi w 3 lata doszliśmy do grania na boiskach ekstraklasy i co ważne, w wieku zaledwie 15 lat, zaloguj się do serwisu i zyskaj pełny dostęp do materiałów w których przedstawię Ci mnóstwo praktycznych i kluczowych wskazówek, dzięki którym łatwiej znajdziesz odpowiedź „Jak być Sportowym Rodzicem” a zarówno Twoje dziecko jak i Ty, będziecie w pełni cieszyć się wspólną sportową pasją.