Aktywny rodzic

Aby zapewnić młodemu sportowcowi zdrowy rozwój, rodzice powinni zadbać o równowagę pomiędzy zaangażowaniem w karierę dziecka i wrażliwością na jego emocje. Rosnący człowiek rozwija się wszechstronnie pod względem fizycznym i psychicznym. Potrzebuje wsparcia i poświęcenia mu czasu, a także docenienia jego umiejętności.

Aktywny rodzic to rodzic obecny, który uczestniczy w życiu dziecka – bierze udział w ważnych wydarzeniach, interesuje się jego pasjami i pomaga znaleźć rozwiązanie problemów. Zaangażowanie nie wymaga heroicznych czynów – czasem wystarczy wspólny wieczór z grą wideo, rozmowa o ulubionym filmie czy pomoc w przygotowaniu projektu szkolnego.

1. Jak być aktywnym rodzicem ?

Aktywne rodzicielstwo wykracza poza wspólne zabawy i sport – wymaga zaangażowania w najważniejsze aspekty życia dziecka. W wymiarze fizycznym dotyczy wspólnego spędzania czasu, które buduje silne więzi i uczy zdrowego stylu życia. W wymiarze emocjonalnym aktywność to słuchanie, empatia i wsparcie w trudnych momentach. Zaangażowani rodzice biorą udział w procesie nauki dziecka, wspierając je w rozwijaniu zainteresowań.

Wspólne aktywności fizyczne, w których możesz wziąć udział z dzieckiem to m.in. wycieczki rowerowe, górskie wędrówki, pływanie, gra w piłkę i regularne spacery. Wykorzystaj czas spędzony razem jako okazję do poznania go lepiej. Nie rezygnuj ze wspólnych rozrywek na co dzień – mogą to być np. gry planszowe, układanie puzzli, czytanie książek przed snem, przeprowadzanie eksperymentów czy rozmowa na angażujący temat.

2. Empatia i zrozumienie to podstawa bliskiej relacji z dzieckiem

Zrozumienie perspektywy dziecka pozwala na budowanie więzi opartej na zaufaniu i szacunku. Aktywne słuchanie młodego człowieka, pomoże Ci zareagować w sposób odzwierciedlający jego potrzeby. Dzięki Twojemu zaangażowaniu poczuje się on zrozumiany i osiągnie poczucie bezpieczeństwa. Rekcja rodziców na emocje uczy dzieci, jak radzić sobie z własnymi uczuciami w kontaktach z innymi ludźmi.

Aktywne słuchanie wymaga zaangażowania. Aby je okazać, zadawaj otwarte pytania. Powinny one zachęcać do rozmowy i wyrażania uczuć. Nigdy nie ignoruj emocji dziecka, nawet jeśli wydają Ci się trudne do zrozumienia lub infantylne. Nie bagatelizuj ich, ale reaguj odpowiednio. Pociesz młodego człowieka, gdy jest smutny, okaż radość – gdy czuje się szczęśliwy. Dziel się własnymi uczuciami. Tak pokażesz, że ich przeżywanie to naturalna sprawa.

3. Zadbaj o prawidłową komunikację z dzieckiem

Rozmawiając z małym dzieckiem, używaj prostego języka i stosuj konkretne przykłady, które pomogą mu zrozumieć przekazywane treści. Będąc rodzicem starszego dziecka lub nastolatka stwórz przestrzeń na wyrażanie własnych opinii i uczuć. Zachęcaj do dialogu, nie zarzucaj młodego człowieka potokiem słów ani mu nie przerywaj.

Używaj „ja” zamiast „ty” w wypowiedziach (np. „czuję się zaniepokojony”, zamiast „zawsze robisz to źle”) oraz unikaj krytykowania drugiej osoby. Podczas konfliktu skup się na znalezieniu rozwiązania, a nie wygraniu dyskusji. Jeśli zadbasz o odpowiednią higienę komunikacji, zaprocentuje to w przyszłości. Gdy w sporcie lub codziennym życiu pojawią się nieporozumienia, Twoje dziecko będzie wiedziało, jak poradzić sobie z ich rozwiązaniem.

4. Wspieraj rozwój młodego sportowca

Rola rodzica nie ogranicza się tylko do pomocy w zadaniach domowych. Obejmuje również zachęcanie do odkrywania świata, nowych dyscyplin sportowych i poszukiwania hobby. Pokazując, że czas wolny nie musi być spędzony przed komputerem czy telewizorem, motywujesz dziecko do rozwoju na wielu polach.

Gdy Twoja pociecha wybierze już swój ulubiony sport, pamiętaj o zachęcaniu go do udziału w zajęciach. Pomóż mu ustanowić cele i nagradzaj za każdy postęp. Gdy przyjdą gorsze dni i młody sportowiec nie będzie miał ochoty na treningi, porozmawiaj z nim i wesprzyj. Nigdy nie zmuszaj do aktywności fizycznej – będzie to miało skutek przeciwny do zamierzonego.

Wyrozumiały rodzic młodego sportowca

Bycie dobrym rodzicem to nieustanne poszukiwanie równowagi między wsparciem w rozwoju a zrozumieniem potrzeb dorastającego dziecka. Twoja rola wymaga empatii i gotowości do dostosowania się do zmieniających się okoliczności. Każde dziecko jest wyjątkowe, a jego droga do sukcesu w sporcie będzie unikalna. Twoje zrozumienie pomoże mu w osiągnięciu celów i zbudowaniu silnej osobowości.

Dołącz do nas

Pokażę Ci krok po kroku jak pracujemy na nasz sukces – opowiem Ci historię, jak z podwórka na wsi w 3 lata doszliśmy do grania na boiskach ekstraklasy i co ważne, w wieku zaledwie 15 lat, zaloguj się do serwisu i zyskaj pełny dostęp do materiałów w których przedstawię Ci mnóstwo praktycznych i kluczowych wskazówek, dzięki którym łatwiej znajdziesz odpowiedź „Jak być Sportowym Rodzicem” a zarówno Twoje dziecko jak i Ty, będziecie w pełni cieszyć się wspólną sportową pasją.

Rejestracja >>