Zawodniku, Trenerze, Rodzicu – bądź świadomy!
Niedawno odbyła się już druga edycja konferencji “Świadome zarządzanie karierą młodego sportowca” w Gdańsku w ramach projektu Sportowy Rodzic. Podczas tego wydarzenia w ciągu dwóch dni spotkało się wielu specjalistów, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem związanym z rozwojem młodego zawodnika. Gośćmi byli eksperci z dziedzin: prawa sportowego, ubezpieczeń, scoutingu i psychologii sportu, a także rodzice sportowców, którzy opowiedzieli o swojej roli w mądrym wsparciu i kierowaniu karierą od najmłodszych lat. Liczne uczestnictwo rodziców zawodników z różnych dyscyplin, a także trenerów i osób działających w sporcie pokazuje, że takie projekty są bardzo potrzebne.
Ja miałam przyjemność poprowadzić wykład dotyczący samoświadomości, która jest fundamentem rozwoju. Porozmawialiśmy o wykorzystaniu przygotowania mentalnego w budowaniu świadomości zawodnika, trenera i rodzica, ale przede wszystkim celem było wyposażenie uczestników w praktyczną wiedzę i narzędzie, aby sprostać wyzwaniom czekającym na sportowej drodze.
Samoświadomość jest wiedzą, obserwacją, analizą i co najważniejsze zrozumieniem procesów, które w nas zachodzą i dotyczą naszych myśli, emocji, zachowań, nawyków i funkcjonowania. My – jako trenerzy i rodzice – im bardziej będziemy świadomi tego, co w nas zachodzi, tym lepiej zrozumiemy to, z czym mierzy się zawodnik i jak go wspierać. Sportowiec to przede wszystkim człowiek, który pełni w życiu różne role, więc proces adaptacji i radzenia sobie w każdej z tych ról jest niezwykle ważny względem kompleksowego rozwoju. Tak samo jest w przypadku rodzica oraz trenera, którzy poza jedną rolą, o której głównie mówimy – pełnią również inne życiowe zadania. Zadbanie o to, aby w każdym z obszarów naszego życia odnaleźć sposoby radzenia sobie w różnych sytuacjach i równowagę, a także czerpać satysfakcję jest podstawą – ZACZNIJMY OD SIEBIE, ABY DAĆ PRZYKŁAD NASZYM DZIECIOM.
W perspektywie czasu wszystko wokół zawodnika się zmienia, natomiast rodzic towarzyszyć mu będzie przez całą jego sportową karierę, dlatego tak ważne jest zbudowanie świadomego i mądrego wsparcia. A więc jaki powinien być świadomy rodzic? Słuchający potrzeb swojego dziecka, szanujący i rozumiejący, akceptujący i odróżniający cele dziecka od tych swoich, biorący odpowiedzialność za swoje decyzje, zdobywający wiedzę, proszący o pomoc i najbardziej istotne – rozmawiający
Młody zawodnik na swojej drodze będzie spotykał szereg wyzwań, do których należą: presja, oczekiwania, umiejętność adaptacji, radzenie sobie z emocjami, relacje społeczne, życie w mediach społecznościowych i wiele innych. Ważne, aby zadbać o fundamenty rozwoju poznawczego i emocjonalnego od najmłodszych lat – dając przykład sobą jako rodzice i trenerzy, a następnie zaufać odpowiednim specjalistom.
Psychologia sportu to bardzo szeroka dziedzina, która jest nauką bazującą na badaniach i wiedzy, dzięki której opracowano metody i narzędzia, aby wspierać skutecznie sportowców. Jest to jeden z czterech najważniejszych komponentów w profesjonalnym sporcie, w których skład wchodzą umiejętności techniczne, taktyczne, motoryczne i mentalne. Psychologia w sporcie to przede wszystkim dbanie o zdrowie psychiczne, ale również trening mentalny, który skupia uwagę na wyćwiczeniu m.in. zdolności radzenia sobie z emocjami, presją, motywacją, a także koncentracją uwagi. Istnieje wiele narzędzi oraz technologii wykorzystywanych w poprawie tych umiejętności, a także zwiększaniu potencjału.
SPORTOWY RODZICU BĄDŹ ŚWIADOMY!
Częścią budowania samoświadomości jest uczestniczenie w takich wydarzeniach, które dają praktyczną wiedzę na temat sposobów zadbania o kompleksowy rozwój i postępowania właśnie wtedy, kiedy te wszystkie wyzwania zaczną stawać na Twojej drodze – zawodniku, rodzicu i trenerze.
Dziękuję, że byliście z nami na konferencji!
Psycholog Sportu Dominika Kuchta